Časopis Týden
publikováno: 21.11.2005

Petr Nečas: S Paroubkem nikdy!

21.11.2005, Týden

Miroslav Macek o vás kdysi řekl, že dnes v ODS plníte roli náhradního Jana Rumla. Jaké to je, hlásat morálku ve straně, která je označovaná za nejpragmatičtější v zemi?

Rozhodně nesouhlasím s označením ODS za totálně pragmatickou stranu. Ani nechci být srovnáván s Janem Rumlem, který v mnoha ohledech spíše moralizoval, než aby se podle svých apelů skutečně choval. Já se snažím jakémukoli karatelství vyhnout. Jako konzervativec vím, že jsme v podstatě hříšné bytosti a že každý má dost co dělat sám se sebou. Na druhé straně jsem přesvědčen, že některé věci jsou správné a že je třeba je veřejně a nahlas pojmenovat. Myslím, že to v ODS ještě nikdy nikomu neublížilo.

Třeba když jste stranu varoval před propojováním se silnými ekonomickými skupinami?

Je naivní si myslet, že je možné oddělit zdí svět politiky od světa byznysu. Nejsou to nepřátelé, jejich stýkání a ovlivňování je přirozené a vzájemné. Jde o to, aby se tak dělo podle určitých pravidel. Když nějaká silná finanční skupina získá přímý vliv na výkon politiky některé strany, nutně to deformuje svobodný trh. Koneckonců i problémy současné vládní koalice vyplývaly mnohdy z toho, že se její členové stali objektem her silných zájmových skupin a nedokázali se tomu ubránit.

Vládne nám tedy podle vás už někdo jiný než suverénní vláda?

Jsem přesvědčen, že stále ještě ne, odmítám sklouznout ke spikleneckým teoriím. Je však nepochybné, že míra vlivu některých skupin na konkrétní politická rozhodování přesáhla zdravou míru a někde dosáhla korupčnické úrovně.

Buďte konkrétnější. Komu naslouchá ČSSD a komu ODS?

Je úlohou médií, aby toto analyzovala. Osobně jsem považoval za nutné upozornit na tři skupiny (ČSOB, Appian Group a PPF, pozn. red.), které velmi usilovaly o získání většího vlivu na politiky a jejich rozhodování, než je zdrávo. A varoval jsem, aby se ODS nestala prodlouženou rukou nějaké takové skupiny a aby více než své programové postuláty nehájila zájmy někoho úplně jiného.

Jako když poslanci ODS včetně vás prosadili návrh vašeho kolegy Vladimíra Doležala, který brutálně vyvlastnil malé akcionáře v zájmu velkých kapitálových skupin?

Konkrétní podoba zákona byla opravdu překročením této hranice a já považuji za svou politickou chybu, že jsem ve sněmovně pro tento zákon hlasoval. Neopatřil jsem si dostatek informací a to málo jsem špatně vyhodnotil. Nikdo z nás není neomylný.

RNDr. Petr Nečas, stínový ministr obrany, 1. místopředseda ODS a poslanec PČR