Výňatek z televizního vysílání ČT 1 ze dne 1. 7. 2005 - Události

Kapitálový trh - ČR

Iveta TOUŠLOVÁ, moderátorka

Drobní akcionáři mají větší šanci, že je ti velcí nevytěsní z podniků za nevýhodných podmínek. Poslanci totiž odhlasovali, aby ceny, které jim velcí podílníci nabídnou, napříště schvalovala Státní komise pro cenné papíry. Teď to dělá znalec najatý právě velkým akcionářem. Podle Ochranného sdružení malých akcionářů to ale komise nezvládne, takže vše zůstane při starém.

redaktor

Elektrárny v Opatovicích, britská firma International Power v nich má devadesát devět procent akcií, zbytek vlastní drobní akcionáři. Britové si chtějí odkup akcií od nich ještě během léta vynutit.

Pavel HYPIUS, mluvčí Elektráren Opatovice nad Labem

Vykoupí něco přes deset tisíc akcií od jednoho tisíce a dvaadvaceti akcionářů.

redaktor

Právě ode dneška to umožňuje novela obchodního zákoníku. Akcionář, který má ve firmě aspoň devadesát procent, si může najmout znalce, ten určí cenu a malí akcionáři mu za ni musí své podíly prodat. Kdo se cítí poškozen, může se obrátit na soud. Ten ale nezvrátí samotný prodej. Může jen nařídit, aby velký akcionář malému doplatil. Dnes poslanci schválili další změnu.

Martin KOCOUREK, poslanec PS PČR /ODS/

Tu navrženou cenu musí potvrdit Komise pro cenné papíry a v případě pochybností se přiklonit vždy na stranu malých akcionářů.

Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/

Myslím si, že ty změny, které byly schváleny dnes, jsou změny, které posílí postavení drobných akcionářů.

Jiří DOLEJŠ, místopředseda KSČM

Tento problém není jenom o ochraně malých akcionářů, ale také o hladkém fungování akciových společností, kde někteří akcionáři jsou, řekněme brzdou.

redaktor

Jde o ty malé akcionáře, kteří se snaží vydělat na záměrném blokování valných hromad. Právě proti nim mají firmy chránit odstavce v takzvaném vyvlastňovacím paragrafu. Ochranné sdružení malých akcionářů se na dnešní poslaneckou úpravu dívá kriticky.

Karel STANĚK, předseda Ochranného sdružení malých akcionářů

Nic to neřeší, a je to jenom k horšímu pro malé akcionáře.

redaktor

Podle Karla Staňka rozhodnutí sněmovny nemění podstatu věci.

Karel STANĚK, předseda Ochranného sdružení malých akcionářů

Je to uzákoněný zločin. Protože tady jde o to, že soukromí vlastníci budou připraveni o svůj majetek.

redaktor

Komise pro cenné papíry bude ceny akcií posuzovat vždy během patnácti dnů. Nevyjádří-li se, platí původní cena.

Ivana SEDLÁČKOVÁ, mluvčí Komise pro cenné papíry

Komise pro cenné papíry nemá dostatek informací, aby odborně posoudila cenu výkupu u společností, které nejsou na burze a navíc se také v současné době nemá dostatek lidí, aby tyto posudky zpracovávala.


redaktor

Ochranné sdružení malých akcionářů teď se skupinou senátorů připravuje stížnost k Ústavnímu soudu proti paragrafu obchodního zákoníku, který vyvlastňování umožňuje.

redaktor
- Vlastimil WEINER, redaktor
- Michael FIALA, redaktor